Yükümlülük sınırları

Varşova Sözleşmesi uyarınca, uluslararası yolcu ve bagaj taşıma yükümlülüğümüzün sınırlarını size açıklayacağız.

889/2002 sayılı Avrupa Topluluğu Tüzüğü

Asıl kalkış yaptıkları ülkeden farklı bir ülkeye varacak veya burada duraklayacak yolcuların Varşova Konvansiyonu olarak bilinen anlaşma hükümlerinin, kalkış yapılan ülke veya varış ülkesindeki seyahatin bir kısmı dahil olmak üzere tüm seyahat için geçerli olabileceğini bilmeleri tavsiye edilir. Amerika Birleşik Devletleri’ne giden, buradan gelen veya burada duraklayacak olan yolcular için, Konvansiyon ve geçerli tarifelere uygulanan özel taşıma anlaşmaları, ilgili taşıyıcılara, bu özel anlaşmaların taraflarına ait yükümlülüğün ölüm ve kişisel yaralanma için birçok durumda kanıtlanmış hasarlar için yolcu başına 75.000,00 Amerikan Doları ile sınırlı olduğunu ve bu sınıra kadar olan yükümlülüğün taşıyıcı açısından herhangi bir ihmale bağlı olmayacağını ifade eder. Bu özel anlaşmalara taraf olmayan veya Amerika Birleşik Devletleri’ne gitmeyen, buradan gelmeyen veya burada durmayacak olan yolcular için, taşıyıcının ölüm veya kişisel yaralanma için yükümlülüğü birçok durumda yaklaşık 10.000,00 veya 20.000,00 Amerikan Dolarıdır. Bu özel anlaşma taraflarının ve taşıyıcıların isimleri, ilgili taşıyıcıların bilet ofislerinde mevcuttur ve talep halinde incelenebilir. Çoğu zaman özel bir şirketten sigorta yaptırılarak ilave koruma satın alınabilir. Bu tip sigortalar, Varşova Konvansiyonu veya diğer özel taşıma anlaşmaları kapsamında sağlanan taşıyıcı yükümlülüklerinin haricindedir. Daha fazla bilgi için, lütfen havayolu veya sigorta şirketi temsilcisine danışın. Not: Yukarıda belirtilen 75.000,00 Amerikan Doları sınırı mahkeme bedel ve masrafları dahil tutardır, bunun tek istisnası yasaları gereği mahkeme bedel ve masraflarının ayrıca tazmin edildiği eyaletlerde açılan davalardır; ki bu davalarda sınır mahkeme bedelleri ve masrafları hariç olmak üzere 58.000,00 Amerikan Doları olacaktır. Bu bildirim, ABD’nin 69-2-65 numaralı kararı gereğince yapılmıştır. DOT. Bu, seyahatiniz için geçerli olabilecek 1999 tarihli Montreal Konvansiyonu hükümlerini yansıtmamaktadır. İçeriğin doğruluğuna ilişkin bir iddiada bulunulmamaktadır.

Yukarıdaki bilgilere rağmen, yolcu daha iyi koşullara sahip bir yükümlülük durumundan faydalanabilir. KLM tarafından yapılan bir uçuşta seyahatinize ilişkin geçerli yükümlülük sınırları aşağıdaki gibidir:

Yolcunun ölümü veya yaralanmasına dair hiçbir maddi limit yoktur ve KLM, uğranılan zararla orantılı olarak, tazminat talep etme hakkı bulunan mağdurun acil ekonomik ihtiyaçlarına ilişkin bir ön ödeme de bulunabilir; Bagajın tahribatı, kaybı, zarar görmesi veya gecikmesi durumunda, kanıtlanan zararlar ile ilgili KLM’nin yükümlülüğü 1.131 Özel Çekme Hakları (ÖÇH) ile sınırlıdır (yaklaşık 1.230 EUR). Bagajınızın değeri bu limit daha fazla ise, check-in esnasında geçerli yükümlülük limitlerinin üzerinde check-in yaptırdığınız bagaj için bir değer bildirmeniz veya bagajınızın seyahat öncesinde tamamen sigortalı olmasını sağlamanız tavsiye edilir; Havayolu taşımacılığındaki gecikme sebebiyle ortaya çıkan hasar durumunda, KLM’nin ispatlanmış zarar ve maliyetlere karşı yükümlülüğü 4.694 Özel Çekme Hakları (ÖÇH) ile sınırlıdır (yaklaşık 5.100 EUR). Seyahatiniz ayrıca diğer havayolları ile ulaşımı da içeriyorsa, işbu havayollarının yükümlülük sınırları için bu havayollları ile irtibata geçmelisiniz. Bu bildiri 889/2002 sayılı Avrupa Topluluğu Tüzüğüne uygundur.