Web sitesi kullanım şartları

Web sitemizi ziyaret ettiğinizde bu kullanım şartlarını kabul etmiş olursunuz. Lütfen bu şartları dikkatle inceleyin.

Giriş

İşbu web sitesi ve/veya mobil uygulama (bundan böyle “Web Sitesi” olarak anılacaktır) Koninklijke Luchtvaart Maatschappij N.V.’ye (KLM Royal Dutch Airlines olarak da bilinir) aittir ve kayıtlı ofisi Amsterdamseweg 55, 1182 GP Amstelveen, Hollanda’da bulunur. İşbu KLM Web Sitesinin kullanım şartlarında (bundan böyle “Şartlar” olarak anılacaktır) “KLM”, Koninklijke Luchtvaart Maatschappij N.V. anlamına gelirken “Kullanıcı” ise bu Web Sitesinin kullanıcısı anlamına gelir. Lütfen bu Web Sitesini kullanmadan önce Şartları dikkatle okuyunuz. Bu Web Sitesini kullanmanız, işbu Şartlara bağlı olmayı kabul ettiğinizi gösterir.

Sicil No 33014286 Vergi Numarası NL004983269B01

Rezervasyonların Kullanımı

Kullanıcı, en az 18 yaşında olduğunu ve KLM ile işbu Şartların uygulandığı anlaşmayı (“işbu Anlaşma”) yapmak ve işbu Şartlara uygun olarak bu Web Sitesini kullanmak için gereken hukuki ehliyete sahip olduğunu belirtir ve garanti eder. Kullanıcı, işbu web sitesinin her türlü kullanımıyla ilgili mali sorumluluğu kabul eder (Kullanıcıyla birlikte yaşayan reşit olmayan kimseler dahil olmak ancak bunlarla sınırlı olmaksızın Kullanıcı hesabının başkaları tarafından kullanılması). Kullanıcı, işbu Anlaşmaya ilişkin Kullanıcı haklarını tahsis etmemeyi, devretmemeyi veya bu haklarla ilgili alt lisans vermemeyi kabul eder. Kullanıcı, ailesinin diğer bireylerinin Kullanıcının adı veya hesabıyla işbu Web Sitesini kullanmasına, bu kişilerin girdiği tüm borçları ödemeyi ve diğer tüm yönlerden kullanımlarından sorumlu olmayı kabul etmesi koşuluyla izin verebilir. Kullanıcı, işbu web sitesinin Kullanıcının adı veya hesabıyla reşit olmayan kimseler tarafından yalnızca Kullanıcının nezaretinde kullanılacağını kabul eder.

İşbu Web Sitesinin rezervasyonlar özelliği, yalnızca, Kullanıcının seyahatle ilgili mal ve hizmetlerin mevcudiyetini görmesini ve meşru rezervasyonlar ya da diğer ticari işlemler yapmasını sağlamak amaçlı olup başka hiçbir amaç için sunulmamaktadır. Sınırlama olmaksızın, Kullanıcı, spekülatif, yanlış veya hileli rezervasyon veya talep gerçekleşebileceği düşüncesiyle rezervasyon yapmayacaktır. Kullanıcı, KLM’in yazılı izni olmadan, direkt ya da dolaylı olarak, ticari kullanım için hiçbir işlem, sistem, araç, robot, yazılım, örümcek, arama motoru ya da diğer otomatik veya manuel mekanizmalar kullanarak işbu Web Sitesinin hiçbir içeriğini yeniden üretmeyeceğini, kullanmayacağını, engellemeyeceğini, kopyalamayacağını, dağıtmayacağını, ya da izlemeyeceğini belirtir. Kullanıcı, Web Sitesinin normal işleyiş ve fonksiyonlarını etkileyecek hiçbir davranış ya da benzeri eylemde (yıkıcı veri ya da virüs bulunan dosyalar bulundurmak gibi fakat bununla kısıtlı olmayan) bulunmayacağını ve Web Sitesinin altyapısında aşırı ya da orantısız yük oluşturacak eylemlerde bulunmayacağını belirtir. Kullanıcı, işbu Web Sitesinin seyahat hizmetlerinin, rezervasyonlarının ve olanaklarının, yalnızca, Kullanıcı veya Kullanıcının yasal olarak adına hareket etme hakkı olan başka bir kişi için meşru rezervasyonlar veya satın alımlar yapmak amacıyla kullanılacağını kabul eder. Kullanıcı, ilgili şartlara veya koşullara uymayı kabul eder. Kullanıcı, KLM’ye ait olan gelir vergisi dışında, işbu Web Sitesinin kullanımından kaynaklanan tüm ücretler, fiyatlar, harçlar, vergiler ve matrahlardan bütünüyle sorumlu olacaktır.

Fikrî Mülkiyet Hakları

İşbu Web Sitesi, KLM’ye ait olup KLM ve/veya tedarikçileri tarafından işletilir. İşbu Web Sitesinde yer alan materyallere ve o materyallerde bulunan tüm KLM ticari markalarına ilişkin fikrî mülkiyet hakları (telif hakları dahil), KLM’ye ve/veya KLM’ye lisans verenlere ve/veya KLM’nin tedarikçilerine aittir.

İşbu Web Sitesindeki hiçbir materyal, bilgi, yazılım, ürünler ya da hizmetler, KLM’nin yazılı izni olmadan değiştirilemez, kopyalanamaz, gösterilemez, uygulanamaz, yetkilendirilemez, yeniden üretilemez, yeniden yayımlanamaz, yüklenemez, postalanamaz, iletilemez, satılamaz, dağıtılamaz, araştırılamaz, kurtarılamaz, izlenemez ya da herhangi bir şekilde alınamaz. Kullanıcı, materyalin ancak bir kopyasını, bir bilgisayara, Kullanıcının kendi kişisel, ticari olmayan kullanımı için, tüm ilgili telif hakları ve diğer tescilli genelgeler dahilinde indirebilir.

Sahte KLM e-postaları

Rezervasyon yaptırmadığınız bir uçuşla ilgili e-posta mı aldınız? Ya da herhangi başka bir sebeple size sahte gibi gelen bir e-posta mı aldınız? Bu sizin kişisel bilgilerinizi ele geçirmek (e-dolandırıcılık olarak da adlandırılmaktadır), bilgisayarınıza virüs bulaştırmak ya da sahte bir çekilişe veya yarışmaya katılmanızı sağlamak için bir girişim olabilir. Sahte e-postalar tıpkı gerçek KLM e-postaları gibi görünebilir

Bu tip mesajları şöyle tanıyabilirsiniz:

 • kişiye hitap yoktur
 • acele yanıt verilmesi istenir
 • gramer açısından zayıftır ve yazım hataları vardır
 • bilinmeyen bir web adresine bağlantı içerir

KLM size sadece 3 tür mesaj gönderir:

 • Ticari mesajlar: Bu e-postalar size KLM’nin sunduğu yeni varış noktalarının ve hizmetlerin yanı sıra promosyonları veya özel teklifleri bildirir. Bu e-postaları yalnızca kaydolduktan sonra alırsınız. Bu e-postalara yanıt olarak hiçbir zaman kişisel bilgileriniz istenmez. Herhangi bir işlem yapmanız için KLM web sitesine yönlendirilirsiniz.
 • Yolculuğunuzla ilgili bilgiler: Yolculuk rezervasyonu yaptıysanız gideceğiniz ülkedeki yetkili kurumlar tarafından istenen belirli bilgilerin talep edildiği bir e-posta alabilirsiniz. Bunun yanı sıra size check-in yapmanızı hatırlatan e-postalar göndeririz. Bu e-postalarda her zaman daha önceden bildiğiniz bazı bilgiler (ör. rezervasyon numaranız veya Flying Blue numaranız) yer alır. Herhangi bir işlem yapmanız için KLM web sitesine yönlendirilirsiniz.
 • Sizi "Kalite Gözlemcisi" gibi KLM anketlerine davet eden KLM mesajları: Bu mesajlar her zaman bir anket bağlantısı içerir. KLM anketleri hakkında daha fazlasını okuyun.

Sahte e-posta örnekleri

Maalesef şu sıralar KLM tarafından gönderilmiş gibi görünen, pek çok sahte e-posta gönderilmektedir. Bunlar KLM tarafından gönderilmemektedir. Örneğin:

 • reply@blue55.squadrupee.com adresinden ve diğer taraflardan gelen e-postalar KLM tarafından gönderilmemektedir ve bu e-postalarda bahsedilen yarışma KLM tarafından düzenlenmemektedir. E-postada yer alan bağlantılar sizi KLM’ye ait olmayan http://blue13.squadrupee.com adresine yönlendirir.
 • advertentie@deltrk.com adresinden ve diğer taraflardan gelen e-postalar KLM tarafından gönderilmemektedir ve bu e-postalarda bahsedilen yarışma KLM tarafından düzenlenmemektedir. E-postada yer alan bağlantılar sizi KLM’ye ait olmayan http://trk.lasurk.com/ ya da giveaways-web.com/ adresine yönlendirir.

Sahte KLM e-postalarına karşı yapılması gerekenler

Böyle e-postalara yanıt vermemenizi, hiçbir bağlantıya tıklamamanızı, hiçbir eki açmamanızı ve kişisel bilgilerinizi vermemenizi öneririz.

Bize bildirin!

Lütfen orijinal e-postayı ek olarak şu adresten bize gönderin: abuse.domains@klm.com. Lütfen bu adrese gönderilen mesajlara yanıt vermeyeceğimizi unutmayın.

Güvenilir KLM e-posta adresleri

Aşağıda sıralanan e-posta adreslerinden gönderilen e-postalar, gerçek KLM e-postalarıdır.

 • mail@klm-info.com
 • klm@klm-mail.com
 • KLM@klm-info.com
 • klm_germany@klm-mail.com
 • klm_deutschland@klm-mail.com
 • @account-klm.com ile biten e-posta adresleri
 • @infos-klm.com ile biten e-posta adresleri
 • @ici-klm.com ile biten e-posta adresleri
 • @account-airfrance.com ile biten e-posta adresleri
 • @infos-airfrance.com ile biten e-posta adresleri
 • @info-airfrance.com ile biten e-posta adresleri
 • @service-airfrance.com ile biten e-posta adresleri
 • @ticket-airfrance.com ile biten e-posta adresleri
 • @connect-passengers.com ile biten e-posta adresleri
 • @bluebiz.com ile biten e-posta adresleri

Sosyal medyadaki sahte kampanyalar

Sosyal medyada (WhatsApp dahil) ücretsiz ya da indirimli bilet vaadinde bulunan sahte kampanyalarla karşılaşabilirsiniz. Bunlar arasında “Beğen ve Kazan” adı verilen kampanyalar da mevcuttur. KLM’nin onaylanmış sosyal medya hesaplarından birinde yayınlanmayan hiçbir kampanyaya katılmamanızı önemle tavsiye ederiz. Bir kampanyanın gerçekliğinden şüphe duyarsanız lütfen sosyal medya üzerinden bize ulaşın.

Sorumluluğun Reddi

İşbu Web Sitesinde yayımlanan bilgiler, yazılımlar, ürünler ve hizmetler teknik yanlışlıklar veya yazım hataları içerebilir. KLM ve/veya tedarikçileri, işbu Web Sitesindeki bilgilerin, yazılımların, ürünlerin ve hizmetlerin herhangi bir amaca uygun olduğuyla ilgili hiçbir beyanda bulunmaz. Bu bilgi, yazılım, ürün ve hizmetlerin tümü, hiçbir taahhüde konu olmaksızın “olduğu gibi” sunulmaktadır. KLM ve/veya tedarikçileri, işbu belge ile, her türlü zımni garanti, ticarete elverişlilik, belirli bir amaca uygunluk, mülkiyet ve ihlal etmeme dahil olmak üzere bu bilgi, yazılım, ürün ve hizmetlerle ilgili tüm garanti ve koşulları reddeder. KLM ve/veya tedarikçileri, hiçbir durumda, işbu Web Sitesinin kullanımından doğan veya onunla ilgili ya da işbu Web Sitesini kullanamama veya kullanımında yaşanan gecikme; işbu Web Sitesinden elde edilmiş bilgi, yazılım, ürün ve hizmetle ilgili ya da sözleşme, haksız fiil veya kusursuz sorumluluk temelinde veya herhangi başka bir şekilde işbu Web Sitesinin kullanımından kaynaklanan direkt, cezaî, arızî, özel veya dolaylı hasarlardan sorumlu tutulamaz.

Yukarıdaki hususlar, KLM ve/veya tedarikçilerinin kasıtlı suistimali veya ağır ihmali durumunda ve/veya hasarın ölüm veya yaralanmadan kaynaklanması durumunda geçerli değildir.

Döviz kurları

KLM İnternet sitesinde yer alan fiyatlar her bir ülke için belirlenmiş olan tek bir para biriminde gösterilir. Ancak, farklı para biriminde ödeme yapmak da mümkündür. Bu işlem Çoklu Para Birimi Fiyatlandırması olarak adlandırılır (Multi Currency Pricing). Orijinal para birimini ödeme yapılmak istenilen para birimine, sabit bir ek ücret ekleyerek, dönüştürmek için ilgili ortalama kur kullanılır. Bu ek ücret piyasa koşullarına bağlıdır ve KLM bu ücreti (uygulanan ortalama kur dahil) kredi kartı veya banka kartını veren banka gibi kurumların uygulayacağı orandan daha düşük tutmak için elinden geleni yapmaktadır. Ancak, bu kurlardaki herhangi bir farklılıktan KLM yükümlü tutulamaz.

Ödeme yapılan para birimi, kredi kartı veya banka kartınızdan çekilen para biriminden farklı ise, ilgili kartın bankası kuru dönüştürecektir. Bu dönüştürme işleminden KLM yükümlü tutulamaz.

KLM Web Sitesinde yer alan para biriminden farklı bir para biriminde ödeme yapmayı seçtiyseniz, kartınızı veren kurum yine de bir ücret alabilir. Bu ülkeye ve bankaya göre değişiklik gösterir. Bu ücretler ‘denizaşırı bedeller’ veya ‘sınır ötesi bedeller’ olarak adlandırılır ve döviz kurları ile alakalı değildir. Bu ücretler ayrıca döviz dönüştürme işleminden sorumlu, kartı veren kurumlar tarafından da alınabilir. Bu, kartı veren kurum ve kart sahibi arasındaki bir anlaşmadır. Sonuç olarak, KLM bu tür ücretlerden yükümlü tutulamaz.

İşbu Web Sitesi, üçüncü taraflarca sağlanan başka İnternet sitelerine bağlantı veya referans içerebilir ya da parçası olabilir. KLM, bu gibi üçüncü taraf sitelerindeki hiçbir bilgiyi, ürünü veya hizmeti ve siteye ulaşılabilirliği hiçbir şekilde işletmemekte veya kontrol etmemektedir. Üçüncü taraf bağlantıları ve referansları, yalnızca kullanıcılara kolaylık olması bakımından sunulmuş olup hiçbir şekilde KLM ve/veya tedarikçilerinin bu siteleri onayladığı anlamına gelmez. Kullanıcı, üçüncü taraf bağlantılarının ve referanslarının kullanımıyla ilgili tüm sorumluluğu üzerine alır.

İşbu Web Sitesine bağlantı vermek isteyen üçüncü taraflar, bunu hangi amaçla yapmak istediklerini KLM’ye bildirmelidirler. KLM, işbu Web Sitesine bağlantı verilmesine izin vermeme hakkını saklı tutar. KLM’nin bu gibi bağlantılara izin vermesi durumunda KLM, karşılık olarak söz konusu üçüncü tarafın web sitesine bağlantı vermek gibi bir yükümlülük altına girmez.

Tazminat

İşbu Web Sitesini kullanmanın bir şartı olarak, Kullanıcı, işbu Web Sitesinin Kullanıcı tarafından kullanılmasından kaynaklanan davalar nedeniyle ortaya çıkan her türlü yükümlülük, masraf (avukat ücretleri dahil) ve zarara karşı KLM ve tedarikçilerini tazmin etmeyi kabul eder.

İşbu Şartların Değiştirilmesi

KLM, işbu Şartları dilediği zaman değiştirme hakkını saklı tutar. Kullanıcı, işbu Web Sitesine konularak devamlı bir biçimde Kullanıcının tasarrufuna sunulan işbu Şartları düzenli olarak gözden geçirmekten sorumludur. Bu gibi değişiklikler yapıldıktan sonra işbu Web Sitesinin kullanılmaya devam edilmesi, Kullanıcının bu değişiklikleri kabul ettiği anlamına gelir.

Genel

KLM, kullanıcıya bildirmeden bu Web Sitesinde kendi takdirine bağlı olarak değişiklik yapma hakkını saklı tutar. İşbu Şartların ihlali durumunda herhangi bir bildirimde bulunmadan Kullanıcının Web Sitesine erişimini derhal engelleme ve/veya zararın tazmini için gerekli veya uygun görülen işlemleri gerçekleştirme ve hak talebinde bulunma hakkını saklı tutar.

İşbu Şartlar yalnızca söz konusu Web Sitesinin kullanımına ilişkin olup, hava yolu taşımacılığı, ödül çekilişleri veya diğer promosyonlar ve diğer hizmetler için farklı şartlar ve koşullar geçerlidir.

İşbu Anlaşma, Hollanda’nın Amstelveen kentinde yapılmış sayılacak olup, işbu Anlaşmaya taraf olanların hak ve sorumlulukları Hollanda yasalarına göre belirlenecek ve kanunların ihtilafı ilkesine bakılmaksızın yorumlanacaktır. Taraflar, taraflar arasında işbu Anlaşmadan doğan veya işbu Anlaşmayla ilgili her türlü hak talebi veya ihtilafın sonuca bağlanması için, münhasır yargı yetkisinin Hollanda Amsterdam mahkemelerinde olduğunu kabul eder.

Kullanıcı, işbu Anlaşma veya işbu Web Sitesinin kullanımı sonucunda Kullanıcı ve KLM arasında hiçbir iş ortaklığı, ortaklık, istihdam veya acentelik ilişkisi doğmadığını veya olmadığını kabul eder. Kullanıcı, kendisini KLM’nin temsilcisi, acentesi veya çalışanı olarak göstermeyeceğini ve KLM’nin Kullanıcının hiçbir temsil, fiil veya kusurundan ötürü sorumlu olmayacağını kabul eder. Bu Web Sitesi boyunca “ortak(lar)” ve “ortaklık(lar)” terimleri, yasal ya da vergi sonuçları olan herhangi bir ilişkiyi belirtmek için değil, ferdi pazarlama ya da işbirliği anlaşmalarını belirtmek için kullanılmıştır. Dolayısıyla KLM, bu ortak kuruluşların yönetimiyle ilgili hiçbir sorumluluk kabul etmez.

KLM’nin işbu Anlaşmayı ifası, mevcut kanunlar ve yasal süreçlere tabi olup, işbu Anlaşmadaki hiçbir ifade, Kullanıcının söz konusu Web Sitesini kullanımı veya bu kullanımla ilgili olarak KLM’ye verilen veya KLM’nin topladığı bilgilerle ilgili olarak kanun koyucunun talepleri veya şartlarına KLM’nin uyma hakkını geçersiz kılmaz.

İşbu Anlaşmanın herhangi bir bölümünün, yukarıda belirtilen garanti retleri ve sorumluluk sınırlamaları dahil olmak ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere ilgili kanuna göre geçersiz veya uygulanamaz olduğuna karar verilirse, asıl hükmün amacına en yakın olan geçerli ve uygulanabilir bir hüküm, geçersiz veya uygulanamaz olan hükmün yerini almış sayılır ve işbu Anlaşmanın geri kalanı geçerli olmaya devam eder.

İşbu Anlaşma, Kullanıcı ve KLM arasındaki, işbu Web Sitesinin kullanımına ilişkin anlaşmanın tamamını oluşturur. İşbu Anlaşmanın basılı hali ve elektronik biçimde yapılmış herhangi bir tebligatın basılı hali, işbu Anlaşmayla ilgili veya onun temelinde yapılan adli veya idari kovuşturmalarda aynı şekilde geçerli olacak olup, aslen basılı halde oluşturulan ve muhafaza edilen diğer ticari evraklar ve kayıtlarla aynı şartlara tabi olacaktır.

Versiyon: Haziran 2020