Air France KLM

Mayıs 2004’ten bu yana,1 grup, 2 havayolu ve 3 işletme mantığıyla ilerleyen Air France ve KLM Royal Dutch Airlines, Avrupa’nın en büyük havayolu grubudur.

Air France KLM

Air France ve KLM birlikte yılda 77 milyondan fazla yolcu taşımaktadır. İşlettikleri 548 uçak, 118 ülkede 318 varış noktasına uçmaktadır. Ortak Air France KLM sık uçan yolcu programı Flying Blue’nun üyeleri, iki havayolunun güzergahlarında da Mil kazanır ve ödüllerini alır.

Her havayolu şirketi, kendi bireysel kimliğini, ticari unvanını ve markasını korumaktadır. 3 temel iş alanı; Yolcu İşleri, Kargo ve Mühendislik ve Bakımdır. Her iki havayolu da kendi faaliyetlerini Paris Charles de Gaulle ve Amsterdam Schiphol’da bulunan ilgili merkezlerinden yürütmektedir.

Gelir ve hisseler

Air France KLM hisseleri, Amsterdam ve Paris borsalarında kote edilmiştir.

Air France KLM’nin finans verileri hakkında daha fazla bilgi edinin

KLM

7 Ekim 1919’da kurulan KLM, hâlâ orijinal adı altında faaliyet gösteren dünyanın en eski havayolu şirketidir. Yakın geçmişindeki önemli kilometre taşları olarak 1989’da Northwest Airlines (NWA) ile ortak bir girişim oluşturmuş ve 1996’da Kenya Airways’deki bir holdingi satın almıştır. Amsterdam Schiphol Havalimanı, KLM’nin merkezidir.

Air France

Air France, 7 Ekim 1933’te kurulmuştur. Tarihine, Ocak 1990’da UTA’da alınan holding ve 1997’de Air Inter ile birleşme anlaşması gibi birçok önemli kilometre taşı damga vurmuştur. Haziran 2000’de Air France ve Delta Air Lines, SkyTeam ortaklığını başlatmak üzere Aeroméxico ve Korean Air ile güçlerini birleştirmiştir. Air France’in Paris Charles de Gaulle’deki merkezi, bağlantı fırsatları açısından Avrupa’nın bir numarasıdır.