Sürdürülebilir Havacılık Yakıtı (SAF)

Uçakların uçabilmesi için enerjiye ihtiyaçları vardır. Havacılıkta kerosen denen bir fosil yakıt kullanılır. Ancak kerosen yandığında karbondioksit (CO₂ olarak da bilinen bir gaz) üretilir. Havada çok fazla CO₂ olması ısının uzaya yayılmasını engeller, buna da sera etkisi adı verilir. Küresel ısınmayı azaltmak ve iklim değişikliğinin ilerlemesini engellemek için CO₂ salınımımızı azaltmamız gerekiyor. Salınımı azaltmanın yollarından biri de alternatif bir yakıt kullanmaktır.

SAF nedir?

Sürdürülebilir havacılık yakıtı (SAF) daha sürdürülebilir kaynaklardan elde edilmektedir. Örneğin, kullanılmış yemeklik yağ gibi organik kökenli atık yağlar. Bu kapsamda kullandığımız Sürdürülebilir havacılık yakıtı:

  • Sürdürülebilir bir ham maddedir
  • Üretim aşamasından yanma sürecine kadar olan ömrü boyunca, fosil jet yakıtına kıyasla en az %75 daha az CO₂ salınımı yapar
  • Partiküller ve sülfür gibi diğer zararlı salınımları azaltır

KLM ne tür Sürdürülebilir Havacılık Yakıtı kullanıyor?

2011 yılında kullanılmış yemeklik yağdan elde edilmiş Sürdürülebilir havacılık yakıtı ile kısmen desteklenen dünyanın ilk ticari uçuşunu gerçekleştirdik. KLM olarak, sadece gıda üretimiyle rekabet etmeyen veya biyolojik çeşitliliği etkilemeyen ham maddelerden üretilen SAF'ı satın alıyoruz. Örneğin, soya veya palm yağı ormanların ciddi düzeyde yok olmasına neden olduğu için bu kaynakları kullanmıyoruz.

Sürdürülebilir yakıtlarımızın tümü aşağıdaki ölçütleri karşılamaktadır:

Amsterdam'dan yapılan her uçuşta biraz SAF

Her gidiş uçuşu için Amsterdam Schiphol Havalimanı'nda yakıt sistemine %1 SAF ekliyoruz. Bu, 2022 yılının başındaki %0,5’lik oranı iki katına çıkardığımız anlamına gelir. %1 SAF çok küçük bir oran gibi görünse de doğru yönde atılmış önemli bir adım. 2030 yılına kadar toplam kerosen kullanımımızda %10'luk dilimi SAF’a ayırarak kademeli olarak uçuşlarımıza daha fazla SAF dahil etmeyi amaçlıyoruz.

Bu amaca ulaşmak için, iş veya kargo taşımacılığında bizimle uçan işletmelerle iş birliği yapıyoruz. Rezervasyonunuza daha çok SAF ekleyerek katkıda bulunabilirsiniz. Bu kolektif çabalar sayesinde, 2022 yılında küresel SAF üretiminin onda birini kullandık ve SAF’ın kullanımını ve üretimini daha da hızlandırmaya kararlıyız.

SAF kullanımımızı artırdıkça bilet fiyatlarında düzenlemeler yaptık. Fiyat artışı seyahat sınıfınıza ve uçuşunuzun mesafesine bağlıdır.

2011 yılında KLM, kullanılmış yemeklik yağdan elde edilmiş yakıtla kısmen desteklenen dünyanın ilk ticari uçuşunu gerçekleştirdi.

Neden %100 oranda SAF kullanmıyoruz?

Maalesef Sürdürülebilir havacılık yakıtı henüz geniş ölçekte kullanılmaya uygun değil. Bu da SAF’ın diğer yakıtlara kıyasla en az 3 ila 4 kat daha pahalı olduğu anlamına geliyor. Bugün ticari hava yollarının kullandığı milyonlarca ton kerosenin yalnızca çok az bir kısmı SAF'tır. Havacılığın toplam karbon salınımında ciddi anlamda etki yaratmak için yolcularımızın katkısına ihtiyacımız var.

Ekolojik ayak iziniz

KLM üzerinden online rezervasyon yaptığınızda ekstra SAF satın alma seçeneği sunuyoruz. Katkınızın fiyatı uçak türü, mesafe, fiili yük faktörü gibi uçuşunuzun CO₂ salınımı miktarını etkileyen birkaç etkene bağlı olarak hesaplanmaktadır.

SAF'a yapacağınız katkı ile havayolu ulaşımının fosil yakıtlara bağımlılığını azaltmaya yardımcı olursunuz. Amsterdam çıkışlı tüm uçuşlarımıza %1 SAF ekliyoruz. Bu henüz bir başlangıç ancak yardımınızla daha fazlasını yapabiliriz.

Varış noktasına göre SAF fiyatları

Karbon salınımınızı hesaplama hakkında

Muhasebe şirketi KPMG, her sene KLM’nin kullandığı hesaplama yöntemlerinin aşağıda açıklanan ve uluslararası yönergelerde tanımlanan ilkelerle uyumlu olup olmadığını doğrulamak için KLM’yi denetlemektedir. Denetim kapsamını KPMG denetim raporunda bulabilirsiniz.

En güncel yöntemlerimiz ve denetim raporumuz:

Yolculuğum sayfasından veya online rezervasyon yaparken uçuşunuzun tahmini CO₂ salınımı miktarını kontrol edebilirsiniz.

Rezervasyonunuza SAF ekleyin

Rezervasyonunuzu yaparken Sürdürülebilir havacılık yakıtı tercihini ekleyebilirsiniz. Halihazırda rezervasyonunuz varsa ve rezervasyonunuza SAF tercihini eklemek istiyorsanız Yolculuğum bölümünde oturum açın.

Rezervasyonunuz 1'den fazla yolcu mu içeriyor? Rezervasyon sırasında yolculardan 1'i için zaten eklediyseniz Yolculuğum bölümünden SAF eklemenin artık mümkün olmadığını lütfen unutmayın.

SAF katkınızla ne yapıyoruz?

Katkınız sayesinde Amsterdam Schiphol Havalimanı'nda (veya SAF eklediğimiz diğer havalimanlarından birinde) yakıt sistemimize dahil ettiğimiz ek SAF'ı satın alırız. Ek SAF katkınız doğrudan uçuşunuza dahil edilmez çünkü lojistik olarak verimli değildir ve ayarlaması karmaşıktır.

Havalimanı yakıt sistemimize SAF eklediğimiz için diğer uçaklar da daha fazla SAF ile kalkış yapar. Ancak bu uçaklar SAF ödemesi yapmadığı için CO₂ azaltma talebinde bulunamaz. KLM, iddia edilen CO₂ azaltımının alınan SAF sertifikalarına karşılık geldiğini doğrulamak üzere her yıl düzenli denetimlerden geçmektedir.

Biletiniz üzerinden yaptığınız SAF katkısının ve KLM’in çeşitli programlarımız aracılığıyla SAF ile ilgili elde ettiği tüm diğer avantajların tamamı, SAF satın almak ve SAF’ı daha da geliştirmek için kullanılmaktadır. Gönüllü katkılar, iç içe geçmiş farklı koşulları karşılamak için kullanılmayacaktır. Ürünün piyasada bulunabilirliğine bağlı olarak, uçuşunuzdan sonraki 12 ay içerisinde SAF’ı dahil etmek için elimizden gelenin en iyisi yapacağız.

Daha fazlasını mı yapmak istiyorsunuz?

Karbon ayak izinizi azaltmak için yapabileceğiniz şeyler var. Örneğin, daha az yükle uçabilir veya kulaklığınızı ya da su şişenizi yanınızda getirebilirsiniz. Ya da SAF satın alabilirsiniz. Ayrıca yolcularımıza seçili doğanın yenilenmesi projelerimize katkıda bulunma seçeneği sunuyoruz.

Doğanın yenilenmesi hakkında daha fazla bilgi

Sıkça sorulan sorular