Koltuk seçimi koşulları

Economy Class’ta normal veya ekstra rahat bir koltuk satın alıyorsanız bu şart ve koşulları kabul etmiş sayılırsınız.

1. Normal koltuklar ve ekstra rahat koltuklar

1.1 ‘Ekstra rahat koltuk’ Economy Comfort koltuğu, ekstra ayak uzatma bölümlü koltuk, 2’li sırada koltuk veya ön bölümden koltuk anlamına gelir. KLM’nin ekstra rahat koltuk türleri çeşitli özelliklere sahiptir ve bu kategori en fazla rezervasyon talebi alan normal koltukları da kapsadığından, her zaman ekstra rahatlık sunmayabilir.

1.2 ‘Normal koltuk’ check-in başlamadan önceki normal Economy Class koltuğu anlamına gelir (ücret karşılığında rezerve edilecek olan).

1.3 KLM Economy Class kabininde ekstra rahat koltuklar sunmaktadır. Delta Air Lines Economy Class kabininde Delta Comfort + koltuklar sunmaktadır. Mevcutsa bu koltuklardan birine rezervasyon yaptırmak ilave bir ödeme gerektirir.

1.4 Flying Blue Elite üyeler ve SkyMiles Elite üyeleri belirli ekstra rahat koltukları ve normal koltukları ücretsiz veya indirimli olarak rezerve edebilirler.

1.5 Ekstra rahat koltuk, normal koltuk veya Delta Comfort + Koltuk ayırtma taleplerinizi karşılamak için elimizden gelen çabayı göstereceğiz. Fakat, operasyonel, emniyet veya güvenlik gibi sebeplerle, istenildiği anda, uçağa binişinizden sonra bile, ekstra rahat koltuklarınızın, normal koltuklarınızın veya Delta Comfort + koltuklarınızın yerini değiştirme ile ilgili tüm haklarımız saklıdır. Son karar yer görevlileri ve uçuş gününüzde görevli olan personele aittir. İadeler hakkında daha fazla bilgi için lütfen (3)’e bakınız.

2. Gereklilikler ve yeterlilikler

2.1 KLM ekstra rahat, normal koltuk veya Delta Comfort + Koltuklarımızdan yararlanabilmeniz için, Tercih edilen koltukları kullanma sözleşmesine bağlı olabilme ve bu sözleşmeyi kabul edebilme yasal yetkisine sahip olmanız gerekmektedir.

2.2 Ayrıca KLM Economy Comfort koltuklarımızı kullanmak için verdiğiniz tüm bilgilerin eksiksiz ve doğru olduğunu; spekülatif, yanlış veya hileli rezervasyon yapmadığınızı garanti etmiş kabul edilirsiniz. Yalnızca kendiniz, ve adına tercih edilen koltuk rezerve etme yetkisine sahip olduğunuz ve paragraf 2.1. içerisinde belirtilen özelliklere sahip kişiler için rezervasyon yaptıracağınızı garanti etmiş kabul edilirsiniz.

2.3 Uçak acil çıkışlarına bitişik koltuklara oturmayı seçtiyseniz, güvenlik talimatlarını anlayabilmeli ve acil durum anında yardımcı olabilmeli ve dolayısıyla güçlü, becerikli olmalı ve herhangi bir engeliniz olmamalı ve geçerli güvenlik yasaları ve mevzuatlarının gerektirdiği bu gereksinimleri etkileyecek herhangi bir ilaç kullanmıyor olmalısınız.

3. İadeler

3.1 Size ekstra rahat koltuk verilmediği durumlarda, seyahatinizin ilgili kısmı için ödediğiniz ekstra rahat koltuk ücretini aşağıdaki koşullarda iade alabilirsiniz:

 • Biletinizin ve ekstra rahat koltuğunuzun her ikisini de rezerve ettikten sonraki 24 saat içinde iadesini isterseniz.
 • KLM uçuşunuz iptal edilmişse.
 • KLM uçuşunuzun uçak tipi veya koltuk düzeni değiştiyse ve aynı ekstra rahat koltuk tipi artık mevcut değilse.
 • Öncesinde geldiğiniz KLM veya başka bir SkyTeam ortağı tarafından yapılan bir uçuş sebebiyle KLM kıtalararası uçuşunuzu kaçırdıysanız.
 • Uçuşunuzu değiştirdiniz ancak yeni uçuşunuzda aynı tip ekstra rahat koltuk olmadığı için ekstra rahat koltuğunuzu kullanmadıysanız.
 • Operasyonel, emniyet veya güvenlik sebepleriyle sizi seçmiş olduğunuz ekstra rahat koltuktan başka bir koltuğa yerleştirme hakkımızı kullandıysak. Son karar check-in görevlileri ve uçuş gününüzde görevli olan personele aittir.

3.2 Size normal koltuk verilmediği durumlarda, seyahatinizin ilgili kısmı için ödediğiniz normal koltuk ücretini aşağıdaki koşullarda iade alabilirsiniz:

 • Biletinizin ve normal koltuğunuzun her ikisini de rezerve ettikten sonraki 24 saat içinde iadesini isterseniz.
 • KLM uçuşunuz iptal edilmişse.
 • KLM uçuşunuza ait uçak tipi veya koltuk düzeni değişmişse.
 • Öncesinde geldiğiniz KLM veya başka bir SkyTeam ortağı tarafından yapılan bir uçuş sebebiyle KLM kıtalararası uçuşunuzu kaçırdıysanız.
 • Aynı uçak tipinde farklı koltuk numarası olan bir koltuğa aktarılmışsanız.
 • Farklı uçak tipinde aynı koltuk numarasına sahip bir koltuğa aktarılmışsanız (farklı özelliklerde, örneğin; pencere kenarı şimdi orta koltuk olmuşsa veya artık seyahat partneriniz ile yan yana oturmuyorsanız).
 • KLM’nin pazarladığı/işlettiği bir uçuşa rezervasyon yaptıysanız ancak KLM’nin pazarlamadığı/işletmediği bir uçuşa gönderildiyseniz.

3.3 Ücret iade formunu doldurarak ücret iadesi için başvurabilirsiniz.

3.4 Bazı durumlarda ekstra rahat koltuk veya normal koltuk verilmediği takdirde KLM iade işlemini başlatacaktır.

3.5 Yukarıdaki durumları karşılamıyorsanız ücret iadesi yapılmayacaktır.

3.6 Ekstra hizmet için ücretli seçenek bir yıl boyunca geçerli olacak ve yalnızca ödemesi yapılmış koltukta aynı seçenek ve kişi için kullanılabilecektir.

Diğer Bilgiler

Bu hizmetimizle size, Economy Class’ta, müsait olduğu takdirde ekstra rahat koltuk, normal koltuk veya Delta Comfort + Koltuğu sunmaktayız. Ekstra rahat koltuğun kendi özellikleri haricinde hiçbir ek hizmet veya ürün grubu dahil değildir. 2’li sırada bulunan koltuklar tamamen yatırılamaz.